Ako zbaliť pastiera husí

Autor: Zdeno Jašek | 13.3.2011 o 18:37 | (upravené 13.3.2011 o 18:46) Karma článku: 4,12 | Prečítané:  1208x

Neuveriteľný ľúbostný príbeh o tom, ako sa Muránskej Venuši nepodarilo zbaliť pastiera husí. (Tento text slúži na doplnenie povinnej minimálnej dĺžky perexu na 120 znakov - inak je zbytočný, môžete ho preskočiť.)

 

V Muránskej Zdychave žil kedy švárny pastier kôz, ktorý pásol husy (po rekvalifikácii). Chýr o jeho šváre sa rozšíril po celom okolí a dostal sa dokonca aj na Muránsky hrad vo forme samizdatových letákov. Pastiera husí chodili teda opaľovať aj muránske pastierky husí, ale on odolával ich snahám o spojenie kŕdľov.

Chýr sa však dostal aj do uší nádhernej hradnej pani Márii, známej ako Muránska Venuša, ktorá bola povestná svojou pýchou na svoju šarmantnosť, krásu a múdrosť, rovnako ako bola pyšná aj na svoju skromnosť.

„Pôjdem za tým úbohým pastierom a pobláznim mu hlavu.“ - rozhodla sa Mária v hradnej mučiarni, v ktorej pravidelne trénovala pevnú vôľu svojich poddaných. Muránska Venuša už bola zvyknutá na nechutné paparazzovské kresby zo samizdatu, ale chvála na šváru švárneho pastiera husí ju vyburcovala k aktivite. Mária sa teda prezliekla za pastierku husí a vyrazila do Muránskej Zdychavy za pastierom Ondrom, aby ho očarila svojou krásou, múdrosťou, skromnosťou a inými typicky ženskými vlastnosťami.

Ondro už od prvého okamihu stretnutia s Máriou na lúke za dedinou pozeral na ňu s neskrývaným údivom, čo Márii nesmierne lahodilo. Ondro však prvýkrát videl pastierku husí, ktorá pásla sliepky – Máriin prezlek bol dosť priehľadný. Netušila napríklad ani to, že strážny pes sa pri pasení husí vôbec nepoužíva a nepoznala rozdiel medzi psom strážnym a loveckým. Stádo Máriiných sliepok teda obiehal statný lovecký pes, ktorý čas od času jednu zo sliepok ulovil z čisto cvičných dôvodov. A pod chvíľou ubudlo čosi aj z Ondrovho kŕdľa.

V tejto vypätej situácii sa Muránska Venuša snažila viesť s pastierom husí nenútený, uvoľnený rozhovor o vojnách s Turkami. Na vysvetľovanie tureckej taktiky obetovania oboch krídel použila Mária jednu Ondrovu hus. Na Ondrovej tvári Mária ľahko pobadala, že je z nej úplne mimo, čo jej mimoriadne imponovalo. Márii však vadilo, že Ondreja viac zaujíma kvalita trávy na bojovom poli než vojenská sila nepriateľských jednotiek. Ondreja zase trápilo počíňanie Máriinho loveckého psa, ktorému sa už minuli sliepky a začínal hľadať nové obete. Ondrej nechcel nezdvorilo prerušiť Máriin monológ, ale v snahe ochrániť vlastné husy pred ulovením začal ich brániť vlastným telom. Toto jeho zvláštne počíňanie si Mária vysvetlila tak, že mu už načisto pobláznila hlavu a preto sa rozhodla ukončiť celú frašku. Pred svojim odchodom chcela Ondreja nejako veľkodušne obdarovať – venovať mu svoj kŕdeľ sliepok, keď tu zrazu zistila, že z kŕdľa sliepok ostal už len lovecký pes, ktorého sa Ondrej zdráhal prijať. Mária chápala, že je to iba prejav zdvorilosti, takže psa Ondrejovi jednoducho vnútila.

Pre Máriu bolo najdôležitejšie, že si udržala povesť Muránskej Venuše – neoddolateľnej krásavice, z ktorej je každý chlap mimo. Ondrej sa po polročnej duševnej rekonvalescencii u dedinskej babky-bylinkárky opäť odvážil vyjsť von zo svojho domu. Potom ešte dlho odolával návnadám rôznych krásavíc z celého okolia, až kým sa tajne nezosobášil s pastierom kôz Mišom, ktorému sa takisto veľmi páčil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?