Ako vznikol ypsilon

Autor: Zdeno Jašek | 4.10.2015 o 18:45 | Karma článku: 6,61 | Prečítané:  1224x

Ľudovít Štúr treskol dverami a už z chodby bolo počuť jeho národno-buditeľský hlas: "Mali ste vydať Krátku mluvnicu slovenskú s jednoduchou a jasnou gramatikou! Ktorý somár vymyslel to tvrdé y?"

Evanjelický farár Miloslav Hodža potichu zaklial a súčasne sa dvakrát prežehnal, čím sa tento hriech anuloval. Hodil pohľad do kúta, v ktorom vyspával včerajšiu zábavu nad vybranými slovami jeho priateľ Martin Hattala a prosil boha, aby Štúra upokojil alebo odvolal. Boh však práve riešil hroziaci rusko-turecký konflikt na Balkáne a na malicherné problémy slovenských národných buditeľov nemal zrovna čas.

Štúr hodil na stôl obhryzený výtlačok Krátkej mluvnice slovenskej, prekrížil ruky na bruchu a zaujal svoj obľúbený postoj z učebníc literatúry. Hodža vstal od stola, nohy sa mu podlamovali od strachu a alkoholu. "Prečo práve myš má byť s tvrdým y?" spýtal sa Štúr nečakane pokojne, pričom v ruke rozmačkal jednu zlatku na 10 toliarov. "Mysleli sme si, že taká myš ... no proste, že myš je také ... sprosté zvieratko ..." - zdôvodňoval jazykové pravidlo Hodža. "Ja vám ukážem, kto je tu sprosté zvieratko, ty somár!" - zvolal národný buditeľ a v rámci tréningu zobudil spiaceho Hattalu. Hattala sa nečakane posadil a ešte z polosna zahlásil: "Zaveďme aj tvrdé a!", načo sa Štúr neovládol a vrazil mu jednu národno-buditeľskú. Hodža sa prežehnal a nenápadne vytrhol z Krátkej mluvnice stránku s vybranými slovami po "B", ktorú hneď aj zjedol. "Povedz 'myš'" - kričal Štúr na rozospatého Hattalu, ktorý to pochopil ako hru: "Našla si skrýš!" - vykríkol, snažiac sa o dokonalý rým. Štúr burácal: "Kto z vás hovorí myš s tvrdým y? Prečo je biť s mäkkým i, ale byť s tvrdým y?" - kričal Štúr a bil Hattalu s Krátkou mluvnicou slovenskou po jeho tvrdej národno-buditeľskej hlave.

Hattala sa odrazu úplne prebral. V hlave sa mu preháňali obrazy minulej noci, kedy s výrazným prispením modranského vína od Štúrovho brata Karola, vymysleli nové pravidlá pravopisu. Spomínal si, ako každé slovo, ktoré ich v opilosti napadlo, automaticky zaradili medzi vybrané slová, aby sa cítili ako vybraná spoločnosť.

"Zase ste chlastali, čo?" - vtiahol Hattalu Štúrov rozhnevaný hlas do prítomnosti. "Tak toto bude najdrahšia opica slovenského národa! Tú mluvnicu musíme stiahnuť!"

"Už to nemôžeme stiahnuť." - ozval sa Hodža, ktorý konečne prehltol vybrané slová po B. "Mluvnicu sme už rozposlali podľa dohovoru." - skonštatoval a kryl si hlavu. Štúr sa však nečakane upokojil a sadol si na stoličku. "Tak to už nám neostáva nič iné, len tú zbabranú gramatiku nechať ako je. Snáď tie ypsilonky odstráni ďalšia generácia Slovákov."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?